Jdi na obsah Jdi na menu
 


    V poslední době se rozrůstají nejrůznější veselé a zábavné psí "sporty". Nejrozšířenějším z nich je u nás tzv. agility, což je jakáci obdoba koňského parkuru. Pes za doprovodu svého majitele má za úkol v co Obrazeknejkratším čase proběhnout překážkovou dráhu, sestávající z různých překážek, žebříčků, tunýlků a houpaček, a udělat při tom co nejméně chyb. Psy tato zábava skutečně těší a jejich majitele rovněž, jinak by v agility nepořádali tak často závody od místních přeborů až po mistrovství republiky či dokonce Evropy. O tom, že se jedná o sport zábavný i napínavý, se můžete na vlsatní oči přesvědčit dnes už na každé větší výstavě psů, kde se často konají ukázkové závody. Většinou zde bývá vypsaná i tzv. kategorie "open", otevřená pro každého, kdo by si chtěl se svým pejskem - třeba poprvé v životě- agility vyzkoušet na vlastní kůži.

 

    Kromě agility existuje ještě mnoho dalších, v cizině velmi populárních, u nás postupně se rozvíjejících psích sportů. V televizi jsme mohli vidět ukázky z dogfObrazekrisbee, při němž psi mají za úkol chytat speciální létající disky. Neméně atraktivní podívanou představuje flyball, kdy dvě družstva chlupatých závodníků štafetovým způsobem soupeří v odpálení míčku za pomoci zvláštního zařízení, jeho chycení a přinesení zpět k cíli.

 

    Pod názvem "O železného psa" se u nás občas pořádají soutěže v jakémsi psí triatlonu (případně duatlonu), jenž obnáší normální běh, běh u kola a plavání (plavání někdy může chybět). V zahraničí velmi oblíbené, u násObrazek pomalu rozvíjející se jsou soutěže v základní poslužnosti zvané "obedience", na než se připravují amatérští pejskaři v nespočetných klubech.

 

    Kromě těchto a mnoha dalších zábavných závodů však psi soutěží i v mnoha "vážných" disciplínách, navazující na původní pracovní poslání jednotlivých plemen. Tak známe chrtí dostihy, závody psích spřežení, soutěže ovčáckých, loveckých i služebních psů. Ne všechny jsou běžně přístupné divákům, často se konají v odlehlých místech, ale pokud se vám naskytne příležitost, nenechte si je ujít. Nikde jinde se totiž tak názorně nepřesvědčíte o tom, že šlechtitelské úsilí, vedoucí ke vzniku tolika rozličných plemen, nebylo samoúčelné, že každá skupina plemen je specializovaná na jinou činnost, kterou dokáže vykonávat obdivuhodným a nenahraditelným způsobem.